Praktyczne porady SEO w pigułce

Google Search Console

Wykres wyświetleń z GSC

Dbaj o kondycję witryny

Jest to kolejne autorskie, również bezpłatne, narzędzie przygotowane przez specjalistów od Google (wcześniej nazywane Google Webmasters Tools). Jego głównym zastosowaniem jest monitorowanie kondycji strony w wyszukiwarce Google, co ma swoiste przełożenie na pozycjonowanie. W procesie pozycjonowania ułatwia optymalizację strony. Prawdopodobnie jest jedynym kanałem komunikacji pomiędzy właścicielem strony, algorytmami i specjalistami z Google.

GSC to bardzo rozbudowane narzędzie. Poniżej przedstawimy kluczowe elementy, najbardziej mają wpływ na pozycjonowanie:

  • Indeks Google – stanowią informację na temat odnośników, które prowadzą do strony. Linki nadal są jednym z czynników mających wpływ na pozycjonowanie.
  • Linki do Twojej witryny – wszystkie statystki dotyczące odwiedzających, są to zarówno dane demograficzne, geograficzne, wykorzystywana technologia czy system operacyjny przez użytkowników
  • Ręczne działania – w zakładce pojawiają się informacje na temat dodanych działaniach ręcznych (nazywanych również karami) ze strony Google. Jest to ważny punkt w zakresie utrzymania odpowiedniej kondycji witryny. Pozwalają na naprawę błędów oraz komunikację z Google.
  • Udoskonalenia HTML – w tym dziale można odnaleźć indeksowane przez wyszukiwarkę błędy w kodzie źródłowym witryny. Najczęściej dotyczą one meta-tagów czy danych strukturalnych.

pozycjonowanie
Źródło: https://www.bauerseo.pl/gfx/efekty-pozycjonowania.png

Przykładowe efekty pozycjonowania widoczne na wykresach z Google Search Console.